مـــانـــا
مرکز آنلاین نشر الکترونیک
مرکز آنلاین نشر الکترونیک
خانه

مرکز نشر الکترونیک

جامع‌ترین و برترین پلتفرم ارائه خدمات ترجمه و سایر خدمات زبانی در ایران


سوالات متداول

1-1 - اختصاص ISBN یا شابک اختصاصی به کتاب (شماره بین المللی کتاب) (از قبل در اختیار ناشران قرار دارد )

2-1 - دریافت فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) از کتابخانه ملی (در حدود 10 روز کاری)

3-1 - دریافت کارت انتشار (مجوز قبل از چاپ) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (با توجه به موضوع کتاب متفاوت بوده برای کتابهای علمی معمولا یک هفته الی 10 روز کاری)

4-1 - اعلام وصول اثر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( یک روزه (

شابک یا (ISBN)، عبارت شماره استاندارد بین‌المللی کتاب است که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود. این استاندارد در سال 1966 در کشور انگلیس توسط صنف کتابداران پایه‌گذاری شد. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژه “ISBN” نشان می‌دهند. شابک یک شماره استاندارد بین المللی کتاب است و در حقیقت نماینده ای برای سایر مشخصات کتاب بحساب می آید.

ISBN یا شابک شماره استاندار بین المللی کتاب (International Standard Book Number) شماره 13 رقمی و یک ابزار اساسی برای شناسایی کتب می باشد که برای فروش و کنترل انبار کتب توسط ناشران، کتاب فروشان، کتابخانه ها، و سایر مشترکین نیز استفاده میشود. شابک به شما کمک می کند که یک کتاب را از میان کتابهای دیگر بدون آنکه به اسم کتاب، ناشر، نویسنده و یا سایر مشخصات دیگر کتاب نیاز داشته باشید از طریق این شماره بازیابی و جستجو کنید.

فیپا در واقع همان شناسنامه کتاب در کتاب خانه ملی می باشد. هر کتاب قبل از آنکه از سوی مراجع ذیربط مجوز انتشار دریافت کند، باید در کتابخانه ملی ایران ثبت شود و از آن فهرست نویسی پیش از انتشار یا اصطلاحا فیپا تهیه شود. عبارت فیپا کوته نوشت «فهرست نویسی پیش از انتشار» است و شامل فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب، پیش از انتشار آن و درج آن در صفحه حقوقی یا شناسنامه کتاب است.

بعد از دریافت مجوزها کتابهایی که بصورت دیجیتال (در تعداد پایین ) چاپ می شوند ظرف مدت یک هفته و 20 الی 30 روز کاری برای کتابهایی که بصورت افست چاپ می شوند توجه : برای کتابهای تیراژ یایین ( با موضوع علمی) با در نظر گرفتن زمان صدور مجوزها مجموعا 25 الی 30 روز کاری بعد از تایید نهایی فایل کتاب زمان لازم است

مراحل قانونی و اداری چاپ کتاب فقط و فقط از نظر زمانی به موضوع کتاب بستگی دارد و اینکه برخی ناشرین ادعایی مبنی بر سرعت بیشتر آنها در اخذ مجوز دارند ادعایی بیش نیست به طور مثال اخذ فیپا و مجوز چاپ کتاب رمان ویا شعر از نظر زمانی با اخذ فیپا و مجوز چاپ کتاب مهندسی یا پزشکی متفاوت است

بسته به تعداد صفحات دلخواه شما برای کتاب اندازه قلم 12 تا 13، فاصله بین خطوط از 1 تا 13 باشد. ابعاد صفحات برای کتابهای وزیری عرض صفحات 16 تا 17 سانتی متر و طول صفحه 225 تا 25 سانتی متر برای تنظیم صفحات کاغذ مورد نظر را 17در 25 گرفته و حاشیه از بالا:2 از پایین:15 از راست:25 و چپ:25

کتابها بیشتر در ابعاد رحلی (21 در 295 سانتی متر)، سایز وزیری (17 در 24 سانتیمتر)، اندازه رقعی (14 در 21 سانتیمتر)، چاپ می شوند ( کتابهای دانشگاهی معمولا در قطع وزیری چاپ می شود ) و ابعاد دیگری مانند خشتی (22 در 22 سانتیمتر)، پالتویی (22 در 11 سانتیمتر) جیبی (14 در 11 سانتیمتر) نیز وجود دارند.

اختلاف هزینه ی چاپ در این انتشارات با سایر ناشرین فقط به یک دلیل ساده ارتباط دارد : کلیه مراحل فنی قبل از چاپ ( صفحه آرایی ، طراحی جلد و ...) و همینطور چاپ و صحافی در انتشارات ما بی واسطه در آتلیه طراحی و چاپ دیجیتال و صحافی اختصاصی انتشارات انجام می شود .

چاپ کتاب با هزینه بسیار مناسب• • نهایت دقت و سرعت عمل در امور اداری و چاپ کتاب • تحویل کتاب به تعداد مندرج در قرارداد •• عرضه کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب (در صورت شرکت کردن ناشر ( • قـراردادن طـرح روی جلد ، نام و مشخصات کتاب و نویسنـده در فروشـگاه سایت انتشـارات وکانال تلگرام واینستاگرام • استفاده از مرغوب ترین مواد مصرفی موجود در بازار توجه : فایل لایه باز متن و طرح جلد نهایی کتاب قبل از چاپ به رویت مولف رسیده و پس از چاپ به وی تحویل می گردد

دراین مرکز کلیه مراحل فنی چاپ کتاب و مراحل اداری آن اعم از ثبت کتابخانه ملی جهت اخذ شناسنامه کتاب ، درخواست مجوز چاپ از وزارت ارشاد ، و دریافت اعلام وصول اثر با نظارت کامل شما صورت میگیرد و با توجه به بی واسطه بودن در امر صفحه آرایی ، طراحی و چاپ و صحافی نیز،آثار شما در کمترین زمان و با کیفیتی عالی و با کمترین هزینه ممکن به چاپ خواهد رسید.

آتلیه طراحی و صفحه آرایی چاپ دیجیتال تک رنگ و چهاررنگ اختصاصی صحافی چسب گرم اختصاصی

در این مورد نیز جواب منفی است. زیرا هر فردی در هر مرتبه علمی می¬تواند کتاب خود را به چاپ و نشر برساند. البته بازهم کیفیت کتاب ترجمه شده یا تالیف شده نیز باید از سوی ناشر در نظر گرفته شود سپس تایید برای چاپ و نشر کتاب صادر شود.

در این باره قبلاً توضیحات مفصل ارایه شده است. چه ترجمه کتاب یا چه تالیف کتاب مادامی که کاربردی باشد و برحسب نیاز روز بوده باشد و کیفیت لازم را داشته باشد تفاوتی نمی¬کند.

اجازه چاپ و نشر کتاب از سوی وزارت ارشاد صرفاً به ناشرینی ارایه شده است که قبلاً اقدام به اخذ مجوزهای قانونی از این وزارت را کرده باشند. بنابراین، مولفین و مترجمین عزیز باید در نظر داشته باشند که به هیچ عنوان کتاب خود را به دست واسطه¬هایی که مجوز چاپ و نشر ندارند، نسپارند زیرا احتمال دارد هرگونه موارد غیر اخلاقی مانند سرقت امتیاز کتاب و سرقت ادبی در انها رخ دهد.

هر گونه چاپ کتابی که برای آن مجوزهای قانونی اخذ شده است باید منتج به این حالت شود که کتاب چاپ شده در وب سایت خانه کتاب و وب سایت کتابخانه ملی نمایه گردد. کتابهایی که فقط شابک دارند و بعد از گذشت یک مدت زمان از چاپ انها هنوز در خانه کتاب یا کتابخانه ملی نمایه نشده¬اند، به صورت کامل فرآیندهای قانونی آنها طی نشده است و به شدت ریسک بالایی را به لحاظ مالکیت دارند. بنابراین، در عقد قرارداد با ناشرین حتماً قید شود که کتاب می¬بایست در خانه کتاب و کتابخانه ملی نمایه شود.

هزینه¬‌ چاپ کتاب بسته به عوامل مختلفی متغیر است. این هزینه بسته به این که چه نوع کاغذی مصرف شده است، طرح جلد در چه حدی است، جلد کتاب از چه نوعی است، صفحه¬آرایی از سوی ناشر انجام شده یا خیر، ویراستاری در چه حدی بوده است و سایر عوامل مهم متغیر خواهد بود.

هیچ قانونی یا عرفی وجود ندارد. تمام انتشارات های معتبر که دانشگاهی کار میکنند کتاب هایشان را به صورت دیجیتالی در تیراژ پایین هم چاپ میکنند که کیفیت بهتری دارد و البته تفاوت کیفیت این دو نوع چاپ نیز اندک هست و چاپ افست برای تیراژ بالای 1000 جلد مقرون به صرفه تر می باشد.

بسته به هدفتان از چاپ دارد. اگر استاد هستید به اندازه دانشجویان ترمتان چاپ نمایید. اگر رزومه ای است پایین ترین تعداد پیشنهاد می شود. اگر به بازار کتاب خودتان مطمئن هستید می توانید در تیراژ بالا چاپ کنید ولی بهتر است اول درتیراژ پایین چاپ کنید و اگر بازار خوب بود در تیراژ بالا چاپ نمایید و چاپ الکترونیک EPUB در حال حاضر بیشتر توصیه می شود.

طرح جلد زیبا بسیار مهم است. تنها چیزی که در کتاب بسیار ذهن مخاطب را بسیار درگیر میکند طرح روی جلد کتاب هست. مجموعه ما از بهترین طراح های جلد برای طراحی جلد تخصصی استفاده مینماید و بسیار نیز بر روی این موضوع تمرکز کرده است. طراح جلد کتاب زیست شناسی بر روی زیست تا حدی آشنایی باید داشته باشد تا بتواند ایده خوبی برای طرح روی جلد کتاب زیست شناسی بدهد.

هیچ تفاوتی در امتیاز مصاحبه دکتری ندارد و تنها جایی که موثر هست، این هست که کتابتان چقدر تصویر رنگی دارد و اگر سیاه و سفید چاپ شود، چقدر باعث افت انتقال مفاهیم می شود. مطمئنا هزینه رنگی بالاتر است و باید به رزومه ایی بودن یا نبودن کتاب نیز توجه ویژه نمایید.

اگر در حال تدریس در دانشگاه هستید و هنوز در کلاس جزوه می گویید یا دانشجویان از انتشاراتی جزوه شما را کپی میزنند، بهترین راهکار این است که جزوه خودتان را تبدیل به کتاب نمایید. هم از نظر مالی توانسته اید از علم خود بهره مند شوید و هم دیسپلین خودتان را در کلاس، دانشگاه و اطرافیان بالا برده اید.

تاکنون سوالات زیادی با این عنوان که در سن پایینی دارم و تمایل به چاپ کتاب دارم آیا میتوانم یا باید به سن قانونی خاصی رسیده باشم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برای چاپ و نشر کتاب سن و سال اهمیت خاصی ندارد.

مرکز نشر الکترونیک این اطمینان را به سفارش دهنده می دهد که کتاب با بالاترین کیفیت به چاپ رسیده و ناگفته نماند که کاغذ متن از نوع مرغوب استفاده می شود.

انجام تمامی مراحل اداری از اخذ فیپا تا دریافت مجوز چاپ کتاب از وزارت ارشاد اسلامی بر عهده نشر می باشد. لازم به توجه است که لیتوگرافی، چاپ و صحافی و در صورت توافق سفارش دهنده، حروفچینی، صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب توسط مرکز نشر الکترونیک انجام می پذیرد.

هزینه تمام شده چاپ کتاب تابعی از نرخ کاغذ در آن روز می باشد. پس این احتمال وجود دارد که هزینه ها با گذشته تغییراتی داشته باشد. اما اگر بخواهیم پاسخ را به گونه دیگر دهیم، باید گفت که هزینه هایی مانند فیلم، زینک و همچنین امور گرافیکی تنها برای چاپ اول پرداخته می شوند و در چاپ های بعدی نیازی به هزینه مجدد برای موارد ذکر شده نیست.

چنانچه کتاب صفحه آرایی شده است باید در فرمت "PDF" باشد و اگر متن کتاب فقط تایپ شده است می توان آن را در فرمت های "DOC" یا "DOCX" ارائه نمود. در رابطه با طرح جلد کتاب، علاوه بر اینکه باید به اندازه های مربوطه مانند: روی جلد، پشت جلد و عطف توجه نمود می توان آن را در قالب فایل "TIF" یا "JPG" خروجی گرفت. لازم به ذکر است که فرمت "JPG" کیفیت کمتری دارد.

به ترتیب محبوب ترین و مرسوم ترین فونت ها عبارتند از: زر، بدر، نازنین، یاقوت.

مرکز نشر الکترونیک هیچ محدودیتی در خصوص محتوای کتاب و چاپ آنها ندارد .انتشارات تا به حال کتاب هایی در زمینه های مختلف مانند: کامپیوتر، ادبیات داستانی، شعر، روانشناسی، کودک و ... به چاپ رسانده است.